14mm, 16 x 12w x 73, Z2, ESH535140, end mill for steel SUPER HSS-PM
SKU
ESH535140

P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€26.06 €21.54
Vilnius Stock 1 day
1 qty
YG Europe stock 3d
37 qty
Only 1 left
14mm, 16 x 12w x 73, Z2, ESH535140, end mill for steel SUPER HSS-PM
14mm, 16 x 12w x 73, Z2, ESH535140, end mill for steel SUPER HSS-PM14mm, 16 x 12w x 73, Z2, ESH535140, end mill for steel SUPER HSS-PM
14mm, 16 x 12w x 73, Z2, ESH535140, end mill for steel SUPER HSS-PM| SKU | ESH535140 |
|---|---|
| Maniufacture | NEW |
| For Material | Steel |
| Application | Aluminum, Brass, Copper, Stainless Steel, Iron, Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 14.00 |
| Flute Length | 16 mm |
| Cut Depth | 16 mm |
| Tool Shank | 12 mm |
| Total Length | 73 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | DIN 327 |
| Radius | R7 |
| Cutting Material | HSSPM |
| Tool body Material | HSS-PM |
| Type Mech | Medium |
| Is on Sale | No |





Log In