12mm x 40/70 x 12 x 150, Z-3, end mill for wood
SKU
V501.120.040.150
€102.56 €84.76
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3d.. Please contact before ordering.
12mm x 40/70 x 12 x 150, Z-3, end mill for wood
12mm x 40/70 x 12 x 150, Z-3, end mill for wood12mm x 40/70 x 12 x 150, Z-3, end mill for wood
12mm x 40/70 x 12 x 150, Z-3, end mill for wood| SKU | V501.120.040.150 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | MDF, Plywood, Wood |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 12.00 |
| Flute Length | 40 mm |
| Cut Depth Max | 70 mm |
| Tool Shank | 12 mm |
| Total Length | 150 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Slot milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |







Log In