12mm 42x14x90 Z3, Carbide endmill, for rough milling of wood
SKU
V303.140.042.090
€85.67 €70.80
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3d.. Please contact before ordering.
12mm 42x14x90 Z3, Carbide endmill, for rough milling of wood
12mm 42x14x90 Z3, Carbide endmill, for rough milling of wood12mm 42x14x90 Z3, Carbide endmill, for rough milling of wood
12mm 42x14x90 Z3, Carbide endmill, for rough milling of wood| SKU | V303.140.042.090 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | MDF, Plastic, Plywood, Wood |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 14.00 |
| Flute Length | 42 mm |
| Cut Depth Max | 42 mm |
| Tool Shank | 14 mm |
| Total Length | 90 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Slot milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |







Log In