12mm, 26/38x12x83, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN
SKU
HDS842120GSHB


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€20.04 €16.56
Vilnius Stock 1 day
3 qty
12mm, 26/38x12x83, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN
12mm, 26/38x12x83, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN12mm, 26/38x12x83, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN
12mm, 26/38x12x83, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN| SKU | HDS842120GSHB |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Steel |
| Application | Steel, Iron, Stainless Steel, Exotic Materials, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 12.00 |
| Flute Length | 26 mm |
| Cut Depth Max | 38 mm |
| Tool Shank | 12 mm |
| Total Length | 83 mm |
| Fluts | 4 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | HDS |
| Tool body Material | HDS |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Shoulder milling |
| Is on Sale | No |





Log In