120° D16mm x 6 x 8 x 42 Milling cutter V-shaped, CARBIDE
SKU
VT16-120-8
€15.25 €12.60
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
120° D16mm x 6 x 8 x 42 Milling cutter V-shaped, CARBIDE
120° D16mm x 6 x 8 x 42 Milling cutter V-shaped, CARBIDE120° D16mm x 6 x 8 x 42 Milling cutter V-shaped, CARBIDE
120° D16mm x 6 x 8 x 42 Milling cutter V-shaped, CARBIDE| SKU | VT16-120-8 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 120 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 16.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 8 mm |
| Flute Length | 6 mm |
| Cut Depth | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 42 mm |
| Couting | Without Coating |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In