120°, 10mm 10 x 75, Z3 Edge cutter for steel and stainless steel
SKU
CCS-120-D10-75


M
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€44.77 €37.00
Vilnius Stock 1 day
2 qty
Only 2 left
120°, 10mm 10 x 75, Z3 Edge cutter for steel and stainless steel
120°, 10mm 10 x 75, Z3 Edge cutter for steel and stainless steel120°, 10mm 10 x 75, Z3 Edge cutter for steel and stainless steel
120°, 10mm 10 x 75, Z3 Edge cutter for steel and stainless steel| SKU | CCS-120-D10-75 |
|---|---|
| For Material | Stainless Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Degree | 120 degrees |
| Sharpen | 120 degrees |
| Diameter | 10.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 10 mm |
| Flute Length | 10 mm |
| Cut Depth Max | 10 mm |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 75 mm |
| Series | NO |
| Couting | Tixco |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 3 |
| Application Image | Chamfer milling |
| Is on Sale | No |





Log In