10mm, 25x10x75, Z4 Carbide milling cutter, for rough work, HN55RS40100
SKU
HN55RS4100


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€42.35 €35.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
10mm, 25x10x75, Z4 Carbide milling cutter, for rough work, HN55RS40100
10mm, 25x10x75, Z4 Carbide milling cutter, for rough work, HN55RS4010010mm, 25x10x75, Z4 Carbide milling cutter, for rough work, HN55RS40100
10mm, 25x10x75, Z4 Carbide milling cutter, for rough work, HN55RS40100| SKU | HN55RS4100 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Steel |
| Application | Steel, Steel up to 50HRC, Iron, Stainless Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 10.00 |
| Flute Length | 25 mm |
| Cut Depth | 25 mm |
| Tool Shank | 10 mm |
| Total Length | 75 mm |
| Fluts | 4 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Is on Sale | No |





Log In