1.5mm, 4x3.175x38, Z-1 Carbide cutter for plastic, CARBIDEN
SKU
SFMP15-4


Warehouse
Vilnius
Vilnius
TOP
PMMA
€13.31 €11.00
Vilnius Stock 1 day
35 qty
1.5mm, 4x3.175x38, Z-1 Carbide cutter for plastic, CARBIDEN
1.5mm, 4x3.175x38, Z-1 Carbide cutter for plastic, CARBIDEN1.5mm, 4x3.175x38, Z-1 Carbide cutter for plastic, CARBIDEN
1.5mm, 4x3.175x38, Z-1 Carbide cutter for plastic, CARBIDEN| SKU | SFMP15-4 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Acrylic PMMA, plexiglas |
| Application | Aluminum, Alucabond, Plastic, Wood, Plywood, MDF |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 1.50 |
| Flute Length | 4 mm |
| Cut Depth Max | 4 mm |
| Tool Shank | 3.175 mm. 1/8 In |
| Total Length | 38 mm |
| Fluts | 1 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | PLASTIC-ECO |
| Application Image | Through milling |
| Is on Sale | No |





Log In