0.9x4x1.4x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC
SKU
G8A28009
€46.80 €38.68
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
10 qty
0.9x4x1.4x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC
0.9x4x1.4x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC0.9x4x1.4x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC
0.9x4x1.4x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC| SKU | G8A28009 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | 50-70 Hardnet |
| Application | Steel up to 50HRC, 50-70HRC |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 0.90 |
| Flute Length | 1.4 mm |
| Cut Depth Max | 1.4 mm |
| Tool Shank | Cylindrical |
| Total Length | 40 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |







Log In