0.8mm, R0.2, 1.2-8x4x45, Z2, 4G, YG1, end mill, SEME610080208E
SKU
SEME610080208E
€45.42 €37.54
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
10 qty
0.8mm, R0.2, 1.2-8x4x45, Z2, 4G, YG1, end mill, SEME610080208E
0.8mm, R0.2, 1.2-8x4x45, Z2, 4G, YG1, end mill, SEME610080208E0.8mm, R0.2, 1.2-8x4x45, Z2, 4G, YG1, end mill, SEME610080208E
0.8mm, R0.2, 1.2-8x4x45, Z2, 4G, YG1, end mill, SEME610080208E| SKU | SEME610080208E |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | 35-55 Hardnet |
| Application | Steel, Steel up to 50HRC, Stainless Steel |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 0.80 |
| Flute Length | 1.2 mm |
| Cut Depth Max | 8 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Total Length | 45 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | R0.20 |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | 4G |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |







Log In