0,5 (R0.05) x4x0,7 (2x0,45) x45mm, Z - 2, Carbide end mill, YG, EM8A1005
SKU
EM8A1005
€39.77 €32.87
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
0 qty
Order time 2d.. Please contact before ordering.
0,5 (R0.05) x4x0,7 (2x0,45) x45mm, Z - 2, Carbide end mill, YG, EM8A1005
0,5 (R0.05) x4x0,7 (2x0,45) x45mm, Z - 2, Carbide end mill, YG, EM8A10050,5 (R0.05) x4x0,7 (2x0,45) x45mm, Z - 2, Carbide end mill, YG, EM8A1005
0,5 (R0.05) x4x0,7 (2x0,45) x45mm, Z - 2, Carbide end mill, YG, EM8A1005| SKU | EM8A1005 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | 35-55 Hardnet |
| Application | Stainless Steel, Iron, Steel |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 0.50 |
| Flute Length | 0.7 mm |
| Cut Depth Max | 2 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Total Length | 45 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | R0.05 |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Semi Finishing |
| Series | X-POWER |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |







Log In