0.2x4x0.3x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC
SKU
G8A28002
€68.44 €56.56
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
60 qty
0.2x4x0.3x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC
0.2x4x0.3x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC0.2x4x0.3x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC
0.2x4x0.3x40, X5070 2FL B E/M, YG1, carbide end mill for hardned steel 50-70HRC| SKU | G8A28002 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | 50-70 Hardnet |
| Application | Steel up to 50HRC, 50-70HRC |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 0.20 |
| Flute Length | 0.3 mm |
| Cut Depth Max | 0.3 mm |
| Tool Shank | Cylindrical |
| Total Length | 40 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |







Log In