0-20mm, 45° Milling cutter with replaceable carbide plate, Korloy
SKU
6-01-015141
€109.87 €90.80
Vilnius Stock 1 day
0 qty
KORLOY EUROPE 4 DAYS
24 qty
KORLOY CENTRAL 15 DAYS
201 qty
0-20mm, 45° Milling cutter with replaceable carbide plate, Korloy
0-20mm, 45° Milling cutter with replaceable carbide plate, Korloy0-20mm, 45° Milling cutter with replaceable carbide plate, Korloy
0-20mm, 45° Milling cutter with replaceable carbide plate, Korloy| SKU | 6-01-015141 |
|---|---|
| For Material | Stainless Steel |
| Maniufacture | KORLOY |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Degree | 90 degrees |
| Sharpen | 90 degrees |
| Diameter | 20.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 25 mm |
| Flute Length | 14 mm |
| Cut Depth Max | 14 mm |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 110 mm |
| Series | NO |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 1 |
| Application Image | Engraving |
| Is on Sale | No |







Log In